Iako stari nameštaj može znatno uticati na izgled našeg prostora, nekada on sa sobom nosi priče i uspomene, pa nam je teško da se od njega odvojimo. Koji god da je vaš razlog, obnova nameštaja može znatno osvežiti vaš dom i učiniti da on izgleda drugačije.
Ukoliko vas interesuje kako i vi možete da spasite neki svoj komad nameštaja i obnoviti ga, nastavite da čitate.
Priprema za obnovu
Pre nego što počnete sa obnavljanjem starog nameštaja, važno je da pripremite prostor i alat. Prvo, temeljno očistite nameštaj kako biste uklonili prašinu, prljavštinu i masnoće. Zatim, procenite stanje nameštaja i odaberite odgovarajuće materijale i alate za obnovu.
Proverite ručice, bravice i nogice koje možda možete zameniti novima, a delovi kao što su okovi za nameštaj čine prostor funkcionalnijim, te je bitno da proverite i njih. Takođe, za manje popravke potrebni su vam lepak za drvo, šrafovi i odgovarajuće boje ili premazi.
Popravka oštećenja
Nakon što ste očistili nameštaj, pređite na popravke oštećenja. Kada je reč o popravci oštećenja, prvo je važno identifikovati vrstu oštećenja sa kojim se suočavate. To može biti sve, od manjih ogrebotina do dubokih pukotina ili šupljina.
Za svaku vrstu oštećenja postoji odgovarajuća tehnika popravke. Popravite šupljine, pukotine ili ogrebotine koristeći odgovarajuću masu. Pažljivo nanesite masu na oštećena područja, izravnajte je i ostavite da se osuši pre brušenja. Za dublja oštećenja možda će biti potrebno nekoliko slojeva mase.
Brušenje
Brušenje je ključno za postizanje glatke i ravne površine, a i kako biste skinuli stari lak i mogli da prefarbate komad. Koristite šmirglu odgovarajuće granulacije i pažljivo pređite preko celog nameštaja. Obratite posebnu pažnju na uglove i rubove. Nakon brušenja, obrišite nameštaj čistom krpom, nikako ubrusom, kako biste uklonili prašinu.
Bojenje ili lakiranje
Pre svega, na čistu podlogu nanesite odgovarajući prajmer, a onda možete preći i na sam proces farbanja.
Kada se prajmer osuši, vreme je za bojenje ili lakiranje. Odaberite boju koja će se uklopiti sa stilom vašeg enterijera i pažljivo je nanesite, u zavisnosti od pokrivne moći možda ćete morati da ponovite ovaj postupak 2 do 3 puta.
Koristite zaštitni premaz kako biste produžili trajnost boje ili laka, i redovno čistite i održavajte nameštaj kako biste ga sačuvali u dobrom stanju. Za lakiranje, koristite četku ili valjak i nanesite nekoliko tankih slojeva laka, čekajući da se svaki sloj potpuno osuši pre nanošenja sledećeg.
Dekorativni dodaci
Svom obnovljenom nameštaju možete dati i lični pečat dodavanjem dekorativnih detalja. Možete koristiti tapete, nalepnice, ili čak tehnike poput dekupaža. Ukoliko ste talentovani, možete i sami oslikati neke detalje i učiniti svoj komad nameštaja jedinstvenim. Svi ovi dodaci će učiniti nameštaj istinski originalnim, a pogodno je i to što ga možete prilagoditi svom stilu i estetici.
Dekorativni dodaci predstavljaju sjajan način da svoj obnovljeni nameštaj učinite još privlačnijim i jedinstvenijim. Budite kreativni i eksperimentišite sa različitim tehnikama i materijalima kako biste postigli željeni izgled.
Posavetujte se sa nekim stručnim
Ako se suočite sa većim oštećenjima ili ne znate kako da pravilno obnovite određene komade nameštaja, ne ustručavajte se da potražite pomoć stručnjaka. Profesionalci mogu pružiti savete i usluge koje će vam pomoći da postignete željene rezultate i sačuvate vrednost vašeg nameštaja.
Šta raditi kada nameštaju nema spasa?
Kada se suočite sa starim nameštajem koji je previše oštećen ili očigledno ne može biti restauriran, postoji nekoliko opcija kako biste ga i dalje iskoristili na kreativan i funkcionalan način.
Razmislite o razdvajanju delova oštećenog nameštaja i recikliranju materijala. Drvene delove možete koristiti za pravljenje novih komada nameštaja ili za različite DIY projekte poput izrade ramova za slike, police ili čak drvenih ukrasnih elemenata.
Čak i oštećeni komadi nameštaja mogu imati dekorativnu vrednost. Razmislite o korišćenju delova kao dekorativnih elemenata u svom domu. Na primer, vrata starog ormara možete koristiti kao zidnu dekoraciju ili kao podlogu za dekoraciju.
Ponekad je malo kreativnosti i slobodnog vremena dovoljno da oštećeni nameštaj dobije potpuno novu svrhu. Na primer, ako imate staru stolicu sa oštećenim sedištem, možete je pretvoriti u stočić dodavanjem drvenog ili metalnog okvira za sto na vrh. Ovo će dati sasvim novu svrhu komadu.
Takođe, od starog oštećenog stočića možete napraviti klupu tako što ćete ga prefarbati i dodati jastuke zarad udobnosti. Stare, drvene merdevine možete iskoristiti za cveće ili od njih napraviti policu za knjige.
Ako je samo tkanina na nameštaju oštećena, možda ćete moći da je zamenite ili prekrijete novom tkaninom. Zamena tkanine na nameštaju može osvežiti komad i produžiti mu životni vek. Ako ste veštiji sa šivenjem, možete pokušati da sami sašijete novu tkaninu za komad nameštaja koristeći odgovarajući alat.
Obnova starog nameštaja može biti izazovna, ali i izuzetno zadovoljavajuća aktivnost. Sa pravilnim alatima, tehnikama i malo kreativnosti, možete oživeti stare komade nameštaja i stvoriti jedinstvene i personalizovane komade koji će uneti novu energiju u vaš dom. Sledite ove korake i uživajte u procesu stvaranja i transformaciji vašeg enterijera.
Meni ovo stalno iskace na instagramu i odusevim se onim skidacima boja, koji boju samo nateraju da nabubri. Totalno drugi komad kad se to odradi