Saveti

Kako izabrati dobru dijetu za mršavljenje?

Keto obrok

Rešili ste da dovedete svoju liniju u savršenstvo i da na plaži pokažete svoje vitko telo. Ne brinite, niste se kasno setili, imate dovoljno vremena. Postoji veliki broj dijeta koje vam u tome mogu pomoći, a mi smo samo za vas odabrali one koje vam mogu dati brze i dobre rezultate.

Pre nego iznesemo nekoliko manje ili više poznatih dijeta pročitajte šta je UN dijeta.

Atkins dijeta

Možete izgubiti težinu dok jedete dijetu bogatu proteinima i masnoćama, i vrlo niskim ugljenim hidratima, a  da ne osećate glad.  Evo sta možete jesti: meso, piletina, plodovi mora, jaja, maslac, ulja i sir.

Morate se držati dalje od skroba i slatkih ugljenih hidrata, uključujući: hleb, testenine, krompir, čips, keks i bombone. U početku jedete ugljene hidrate u obliku povrća. Dok napredujete, dodaćete drugu hranu, kao što su pasulj / mahunarke, voće i cele žitarice.

Postoje ograničenja količine maslaca ili masti koje bi trebalo da jedete, ali ne i stroge smernice za meso ili druge proteine. Nećete morati da brojite kalorije tokom ove dijete. Ali to zahteva velike promene u načinu na koji jedete, pogotovo ako ste navikli na skrob u  tanjiru ili ako uživate u slatkišima ili drugoj junk hrani.

Ograničenja: Prvo morate izbaciti belo brašno, šećer i druge uobičajene ugljene hidrate i jesti ugljene hidrate samo u obliku povrća.

Ne kupujte hranu sa dodatim šećerom ili ugljenim hidratima. Atkinsova dijeta je jedna od najpoznatijih proteinskih dijeta, a istraživanje pokazuje da ima dobre efekte.

Hrono dijeta

Hrono dijeta vam omogućuje da jedete većinu hrane sve dok se jede u odgovarajuće vreme tokom dana. Nema brojanja kalorija, a jedina zabranjena hrana je desert.

Doručak

Jedite doručak sredinom jutra, oko 9:00 sati. Trebalo bi da se sastoji od masti, šećera ili ugljenih hidrata. Šećeri daju brzu eksploziju energije kada je potrebna, na početku dana. Masti traju duže da se razgrađuju i daju više  energije.

Primeri hrono stavki doručka uključuju jogurt, sir, mleko i žitarice ili tost sa maslacem. Osim mlečnih proizvoda, meso i jaja, ne sme se jesti sa ugljenim hidratima na ishrani hrono. Tradicionalni doručak od jaja, slanine i tosta je zabranjen.

Ručak

Ako sledite metodu hrono dijete, ručak bi trebalo da bude vaš najveći obrok u danu. Trebalo bi da ručate oko 13:00. Ovo vreme  je kada je energija najviša i potrebne su vam kalorije kako bi izdržali ostatak dana. Ručak na hrono ishrani sastoji se uglavnom od složenih ugljenih hidrata. Primeri  za ručak uključuju testeninu, pirinač i pasulj ili supu od povrća sa sočivom.

Užina

Dve užine u toku dana su dopuštene, jedna u 10:30, a druga u 16:00. Jutarnji snack sastoji se od komada plodova po vašem izboru. U poslepodnevnim satima, možda imate nešto slatko, poput komada tamne čokolade i  voća. Nemojte preskakati užinu. Vaše telo treba šećer kako bi održalo nivo energije.

Večera

Pokušajte da jedete večeru oko 18:00. Nemojte jesti nakon večere. Dopustite da se hrana potpuno svari pre odlaska u krevet. Večera na hrono dijetama je lakši obrok, a temelji se na proteinskoj hrani. Piletina sa roštilja sa malom salatom, pečenom ribom i povrćem mogla bi biti izbor za vas.

Jenny Craig dijeta

Ova dijeta nema brojanja kalorija i zabranjenih namirnica. U skladu je sa nutricionističkim preporukama i zato vam omogućuje lagani gubitak kilograma.

U vašoj svakodnevnoj ishrani možete jesti sveže voće i povrće, kao i mlečne proizvode sa smanjenom masnoćom.

Ova dijeta se fokusira na odabir hrane niže masnoće bogate vodom, vlaknima i proteinima. Uopšteno, možete jesti onoliko povrća (poput paradajza, brokoli i paprike) koliko god želite.

Proteinska dijeta

Ukoliko se odlučite za proteinsku dijetu, ona vam može pomoći da uklonite glad, što bi vam na kraju moglo pomoći da izgubite težinu. Možete probati dodavanjem dodatnih proteina u obroke. Dajte sebi nedelju dana, pojačavajući proteine postepeno.

Ako planirate da dodate puno proteina u vašu ishranu, ili ako imate bolest jetre ili bubrega, prvo se obratite svom lekaru.

Najbolji izvori proteina

Izaberite izvore proteina koji su bogati hranljivim sastojcima, kao što su: plodovi mora, pasulj, soja, mlečni proizvodi sa niskim masnoćoma, jaja i semenke.

Dobro je promeniti vašu proteinsku hranu. Na primer, to bi mogao biti losos ili neka druga riba, koja je bogata omega-3, pasulj ili sočiva koja vam daju vlakna, kao i proteine, orasi u salati ili badem.

Koliko proteina dobijate? Evo koliko je grama proteina u toj hrani:

  • 1/2 šoljice maslaca niske masti: 10-14 g
  • 90 gr tofu: 7-13g
  • 1/2 šoljice kuvanog sočiva: 9g
  • 2 kašike maslaca od kikirikija ili bademovog maslaca: 6-8 g
  • 90 grama pileća prsa bez kože: 25 g
  • 90 gr riblje file (u zavisnosti od vrsti ribe): 17-20g

Dok dodajete proteine u svoju ishranu, trebalo bi da tu budu i „pametni ugljeni hidrati“ kao što su: voće, povrće, cele žitarice, pasulj i mahunarke (obe imaju proteine), mleko sa malo masti i jogurt.

Takođe pokušajte  da koristite i zdrave masnoće kao što su: orašasto voće i orah, semenke, masline, ekstra devičansko maslinovo ulje, riba i avokado.

Da biste lakše upravljali apetitom, pomaže da podelite dnevne kalorije u četiri ili pet manjih obroka ili zalogaja.

Weight Watchers dijeta

Dijeta Weight Watchers temelji se na četiri osnovna principa: način ishrane, motivaciji za vežbu, korisnim navikama i podršci. Dijeta se temelji na sistemu bodovanja koji vam omogućuje da birate sami obroke.

Prvi korak u ovoj dijeti je na osnovu vaše visine, starosti, trenutnog broja kg  i fizička aktivnost odredite broj bodova koji se svakodnevno mogu ‘potrošiti’.

U ovoj dijeti ni jedna hrana nije zabranjena, ali ima svoju vrednost. To bi značilo da možete jesti i desert, ali ako nosi mnogo bodova, onda ne bi trebalo nakon deserta ništa jesti.

Sve dok ostanete unutar vašeg dnevnog cilja, možete potrošiti bodove koliko god želite, čak i da pijete alkohol. Zdravija, niskokalorična hrana nosi manje bodova. Neke stavke imaju 0 bodova.

Svaka namirnica u ovoj dijeti ima određeni broj kalorija i nutritivnu vrednost i nosi određeni broj bodova. Njihovim kombinovanjem sami kreirate obroke po želji, koji su u okviru dozvoljenih bodova.

Dukan dijeta

Da izgubite do 3 kilograma u jednoj nedelji i da ih nikada ne vratite – to možete učiniti ako sledite pravila dukan dijete.

Proteini, zobene mekinje, voda i dnevna šetnja od 20-ak minuta, čine suštinu ove dijete. Teorija je da ograničavanje ugljenih hidrata prisiljava vaše telo da sagori masnoću.

Uglavnom, možete jesti neograničene količine hrane, sve dok su na odobrenoj listi hrane, što uključuje vrlo malo ugljenih hidrata, ako ih ima.

Dijeta ima četiri faze.

Tokom faze „Napad“ (1-10 dana), jedete sve obojene proteine ​​koji možete podneti, plus 1,5 kašika zobenih mekinja i najmanje 6 šoljica vode dnevno.

U fazi „Krtsarenje“ (koja može trajati nekoliko meseci), svaki dan dodate neograničene količine ne-skrobnog povrća, plus dodatnih pola kašike zobene mekinje.

Kada dođete do treće faze, „Konsolidacija“ (5 dana za svakih 400 gr koju ste izgubili) svakodnevno možete jesti povrće, plus jedan komad voća, 2 kriške hleba od celog zrna i 1 porcija tvrdog sira.

Tokom ove faze možete imati 1 ili 2 obroka hrane gde možete jesti sve što želite.

Poslednja faza, „Stabilizacija“ (u toku), odnosi se na održavanje. Možete jesti sve što vam se sviđa, osim jednog dana u nedelji kada sledite sva proteinska pravila iz ishrane

 „Attack“ faza. U ovoj fazi, takođe jedete 3 kašike zobenih mekinja dnevno i hodate 20 minuta svaki dan.

Što se tiče alkohola, možete piti čašu vina dnevno tokom faze konsolidacije i stabilizacije.

Pripremanje hrane ne bi trebalo da bude problem, ali biće prilično ograničeno na ono što možete da jedete na početku ove dijete.

Nivo ograničenja: Uglavnom, konzumiranje proteina i zobenih mekinja može biti zamorno.

Prva faza ove dijete verovatno će dovesti do značajnog gubitka težine zbog nekoliko ugljenih hidrata, koji su dozvoljeni. Ali kad se vratite na normalan režim, možete dobiti koji kg nazad.

Istraživanja pokazuju da je proteinska dijeta delotvorna za gubitak težine, ali stručnjaci još uvek ne znaju šta dugoročno deluje za vaše zdravlje i težinu.

Zbog ograničavajuće prirode ovog plana, važno je prvo proveriti sa svojim lekarom ako imate zdravstveni problem.

Volumetrijska dijeta

Ideja ove dijete je da se namirnice sa visokim sadržajem vode kao što su supe, jedu češće i u što većim količinama. Na ovaj način se postiže sitost.

Možete jesti sve, ali morate obratiti pažnju na „gustinu energije“, što je broj kalorija u određenoj količini hrane. Hrana sa visokom gustinom energije ima puno kalorija za manje hrane, ali predmeti sa nižom gustinom energije daju manje kalorija sa više volumena.

Hrana se deli u četiri kategorije:

Kategorija 1 uključuje „slobodne“ ili „u bilo koje vreme“ voće, nepročišćeno povrće (kao što su brokoli, paradajz i pečurke).

Kategorija 2 uključuje cele žitarice (kao što su smeđ pirinač i testenina od celog pšeničnog zrna), proteina, mahunarke i mlečni proizvodi sa niskim mastima.

Kategorija 3 uključuje male delove hrane kao što je hleb, deserti, pržene grickalice, sirevi i meso sa višim masnoćama.

Kategorija 4 uključuje veoma štedljive delove pržene hrane, bombona, kolačića, orašastih plodova i masti.

U toku dana imaćete tri obroka, dve užine i desert svaki dan.

Volumetrija se snažno oslanja na hranu koja ima puno vode, poput velikog broja voća i povrća, jer vas čine sitim bez dodavanja mnogo kalorija. Samo pitka voda nije dovoljna, jer zadovoljava vašu žeđ, ali ne i vašu glad.

Alkohol je dopušten, ali umereno, i imajte na umu da je alkohol visokokaloričan i ne zadovoljava glad.

Prednosti ove dijete su zdravlje srca i krvnih sudova, čak i moguće sprečavanje nastanka dijabetesa. Međutim ovom dijetom rezultati ne dolaze preko noći jer je delotvorna jedino ako je koristite dugoročno.

Alisa

Postoji ili evolucija ili devolucija. Stagnacija je devolucija.

Vaš komentar

Klikni ovde da bi postavio komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporuka

Ovo vredi znati o ishrani

Naša podrška

Nastavimo zajedno samoobrazovanje!

Unesite email adresu za korisne porcije aktuelnog znanja!

Aktivni smo i na Fejsbuku!