Psihologija sporta je relativno mlada i nedovoljno proučavana disciplina uopšteno ali i kao psihološka grana. Ovaj tekst bavi se definisanjem sportske psihologije, motivacijom, ulogom psihologa u radu sa sportistom, tehnikama, mitovima sportske psihologije kao i savremenim tendencijama u ovoj oblasti.
Psihologija sporta je psihološka disciplina koja se bavi proučavanjem psiholoških aspekata ponašanja svih sportista sa ciljem da opiše, objasni, predvidi i kontroliše ta ponašanja kako bi bila usmerena u pravcu postizanja lične i sportske kompetentnosti.
Iako psihologija sporta mnogima zvuči kao pomodarski termin, prodavanje magle modernog vremena, ona je zapravo vrlo složena i neophodna za svakog ozbiljnog sportistu.
Potrebna su znanja iz psihologije ličnosti, socijalne psihologije kao i psihološke prevencije.
Treba imati na umu i da klijenti sportskog psihologa ne moraju biti samo samo sportisti već i treneri, sudije i roditelji.
Kako bi neko bio dobar sportista neophodno je da ispunjava određene preduslove i to ne samo na početku karijere, nego i da taj nivo održi konstantan, a to je najteže.
Neophodno je da bude izuzetno motivisan, zainteresovan, predan, uporan, ambiciozan, pravedan, komunikativan disciplinovan i organizovan-neprekidno.
Dobar primer je Milan Strongmen, online personalni trener.
Najteže je ovo održati u periodima padova, a oni su neizbežni u karijeri svakog sportiste. Jedan od najbitnijih zadataka psihologije sporta je i da stvori i održi „sportski duh“ i „fer-plej“ kod sportista i da im pomogne da steknu ili povrate osećanje samopoštovanja, ljudske vrednosti i dostojanstva jer je to jedini način da pokažu svoju vrednost i postignu svoj maksimum.
Intrinzička i ekstrinzička motivacija
Veliki izazov za sportiste je zadržati i takmičarski duh i timske veštine. Tu uskače sportski psiholog.
I laici znaju da je motivacija sportiste neophodna na svakom koraku. Za razliku od inspiracije, motivacija je sve ono što nas pokreće na aktivnost i što određuje njen smer, intenzitet i trajanje. Uzroci naših aktivnosti mogu se nalaziti u nama samima i onda je u pitanju intrinzička motivacija ili nas mogu primarno pokretati spoljašnji faktori i tad se radi o ekstrinzičkoj motivaciji.
Intrinzička ili unutrašnja motivacija kako sama reč kaže nalazi se u nama i motiviše nas naše zadovoljstvo sobom, sopstvenim sportskim postignućem i ljubav prema sportu u ovom slučaju. U slučaju ekstrinzičke motivacije motivaciju nalazimo češće u pohvalama i nagradama koje dolaze spolja.
Uticaj okruženja
Jedno od novijih istraživanja sprovedeno na uzorku od 400 mladih sportista pokazuje da je oko 60% sportista počelo da se bavi određenim sportom po sopstvenom izboru, 22% pod uticajem roditelja, a 7% pod uticajem vršnjaka, na 4% uticaj su izvršili nastavnici fizičkog, a svega 1% sportista je u sport ušlo pod uticajem sportskih idola. Podrška porodice i prijatelja neizmerno je značajna na svakom delu razvojnog puta sportiste.
Izvor slike: sportska oprema RingSport.rs.
Tehnike koje se koriste u sportskoj psihologiji su:
- Upoznavanje sebe i vlastitih ograničenja
- Izrada strategija ponašanja uoči i između takmičenja
- Psiho-fizička relaksacija
- Poboljšanje koncentracije
- Samokontrola pozitivnog mišljenja
- Imaginacija
- Self Talk
- Goal setting- usmerenost na cilj
Imaginacija predstavlja vid vizuelnog mišljenja, koja je usmerena na stvaranje i kreaciju u samoj glavi bez ograničenosti spoljašnje realnosti. Sportista može korišćenjem imaginacije da kreira određene situacije i događaje koristeći sva svoja čula. Te situacije ili događaji mogu biti usmereni na treniranje i usavršavanje specifičnih veštine i motoričkih pokreta, motivaciju i slično.
Self-talk sa druge strane odnosi se na samogovor. Sebi upućujemo određene poruke sa ciljem koncentracije, dakle održavanja fokusa, zatim motivacije (samopohvale) i za uvežbavanje određene nove veštine.
Izuzetno je značajno i postavljanje ciljeva.
Postoji nekoliko vrsta ciljeva: dugoročni, kratkoročni i instant ciljevi. Kojoj kog vrsti da pripadaju moraju pratiti okvir SMART. Dakle, potrebno je da budu:
- Precizno određeni, jasni (s-pecific)
- Merljivi, kako bi odredili koliko uspešno su ispunjeni (m-easurable)
- Dostižni, u odnosu na mogućnosti (a-chievable)
- Relistični, u odnosu na resurse kojima raspolažemo u situacionom okruženju (r-realistic)
- Uvremenjeni, definisani u odnosu na vreme (t-ime oriented)
Mitovi sportske psihologije
Kako bi se što bolje upoznali sa temom psihologije sporta potrebno je osvestiti mitove u koje se i dalje veruje. Mitovi su:
- Samo neuspešnim sportistima je potrebna pomoć sportskog psihologa.
- Samo najbolji sportisti imaju korist od sportskog psihologa.
- Psihologija sporta je prodavanje magle.
- Spotski psiholog je potreban samo onim sportistima koji imaju mentalne poremećaje.
Šta je Biofeedback?
Jedan od savremenih trendova u psihologiji sporta je biofeedback.
Biofeedback je zapravo tehnika učenja samoregulacije.
Čini ga postupak prikazivanja i kvantifikovanja fizioloških parametara koji omogućava da se uspostavi određen stepen kontrole nad funkcijama autonomnog nervnog sistema (ANS).
Glavni uzrok svakog značajnog pada nivoa tehnike i kondicije tokom meča je upravo desinhronizovan rad ANS-a.
Ova metoda zasniva se na snimanju i prikazivanju parametara telesnih funkcija, čija se fiziološka aktivnost beleži uz pomoć senzora postavljenih na telo osobe i pruža mogućnost za postepeno učenje samoregulacije i sticanje kontrole nad fiziološkim procesima, kojih inače nismo svesni i nad kojima nemamo voljnu kontrolu.
Naravno postoje i alternativne metode: reiki, bowen, ali o tome u nekom novom članku.
Vaš komentar