Usavršavanje

Kako prilagoditi stil komunikacije različitim tipovima ličnosti?

Sposobnost prilagođavanja stila komunikacije različitim tipovima ličnosti ključna je za uspešnu interakciju u svakodnevnom životu, bilo da je reč o poslovnom okruženju ili privatnim odnosima. U ovom tekstu ćemo detaljno objasniti kako prilagoditi komunikaciju svakom tipu ličnosti prema PCM-u.

PCM model ličnosti

Process Communication Model (PCM), razvijen od strane psihologa Taibija Kahlera, definiše šest osnovnih tipova ličnosti: Thinker, Harmoniser, Persister, Promoter, Imaginer ili Rebel. Svaki tip ima specifične komunikacione potrebe, motivacije i način razmišljanja, pa je prilagođavanje stila komunikacije prema ovim karakteristikama ključno za postizanje uspešne interakcije.

U komunikaciji je najvažnije davanje i pružanje informacija, kao i pažljivo slušanje sagovornika. Savetuje se pregled, a audiometrija je metoda koja omogućava precizno merenje sluha, odnosno ispituje koliko osoba dobro čuje. Ključ uspešne interakcije leži i u sposobnosti da se jasno prenesu misli i ideje, ali i u otvorenosti da se u potpunosti razume ono što druga strana govori. Aktivno slušanje i pažljivo prenošenje informacija doprinose uzajamnom poverenju i smanjuju mogućnost nesporazuma, što čini komunikaciju efikasnijom i smislenijom. 

Međutim, poznavanje PCM modela omogućava ne samo prilagođavanje verbalne komunikacije, već i neverbalnih signala i načina pristupa različitim situacijama. To je alat koji pomaže u prepoznavanju osnovnih potreba ljudi i u izgradnji snažnijih veza zasnovanih na empatiji i razumevanju.

Thinker

Thinkeri cene jasno organizovane i strukturisane informacije. Kada im se obraćate, važno je koristiti logički redosled i jasno definisane tačke kako biste olakšali njihovo razumevanje. Umesto da iznosite svoje stavove u neuređenim delovima, saznajte više o temi o kojoj pričate i predstavite svoje ideje kroz uvod koji objašnjava osnovnu temu, zatim pređite na ključne tačke koje želite da istaknete, i na kraju pružite zaključak koji sumira sve važne informacije.

Kako bi potvrdili svoje stavove, Thinkeri žele da čuju čvrste podatke i činjenice. Kada iznosite svoje argumente, obavezno ih potkrepite relevantnim statistikama, istraživanjima ili konkretnim primerima.

Često žele vremena da razmotre informacije pre nego što donesu odluke. Stoga je ključno izbegavati pritisak na njih da odmah reaguju. Kada izložite nove ideje ili informacije, osigurajte im dovoljno prostora da postave pitanja i razjasne nejasnoće. Pored toga, pružanje jasne agende pre sastanka može značajno poboljšati kvalitet komunikacije. Kada unapred objasnite šta će biti na dnevnom redu i koji su ciljevi sastanka, oni će se osećati pripremljenije i spremnije da se angažuju. 

Persister

Persister je ličnost koja je duboko povezana sa svojim vrednostima i principima, što ga čini izuzetno emocionalno orijentisanim u komunikaciji. U svakodnevnim interakcijama, Persister je usmeren na to da se njegovi principi poštuju i prepoznaju, što doprinosi njegovom osećaju sopstvene vrednosti. Kada im se obraćate, ključno je da pokažete razumevanje i empatiju prema njihovim osećanjima i potrebama. To možete postići tako što ćete aktivno slušati njihove misli i osećanja, uz postavljanje pitanja koja pokazuju vašu spremnost da se upustite u njihovu perspektivu. 

Aktivno slušanje je jedan od najvažnijih elemenata u komunikaciji s njima. Ova tehnika podrazumeva ne samo da ih čujete, već i da se emocionalno povežete s onim što govore. U praksi, to znači da se fokusirate na njihovu poruku i emocionalni ton dok govore, a zatim da im pružite povratnu informaciju koja pokazuje da ste zaista razumeli njihova osećanja.

U poslovnim situacijama, često teže zajedništvu i timskom radu. Stoga je važno stvoriti inkluzivnu atmosferu koja podstiče otvorenu diskusiju i zajedničko donošenje odluka. 

Harmonizer

Harmonizeri su prirodno ekstrovertne ličnosti koje se ističu svojom energijom i entuzijazmom. Njihov stil komunikacije često je dinamičan i pun života, a oni uživaju u interakciji sa drugima. Kada razgovarate sa njima, važno je biti otvoren za spontane i kreativne ideje. To znači da trebate podsticati njihovu maštovitost i pružiti im slobodu izražavanja.

Cene pozitivnu i razigranu atmosferu u komunikaciji. Njihov smisao za humor često doprinosi opuštenom tonu razgovora, što može učiniti interakciju prijatnijom. Kada razgovarate sa njima, potrudite se da održite komunikaciju pozitivnom, ali i da pazite na suštinu razgovora kako ne biste skrenuli sa teme. Humor može biti odličan alat za razbijanje leda ili za ublažavanje napetosti, ali je važno koristiti ga na način koji ne umanjuje važnost tema o kojima se raspravlja.

Rebel

Rebel je osoba koja svet doživljava kroz prizmu emocija i instinkta, a njegovo osnovno načelo je uživanje i zabava. Njegova prva reakcija na bilo šta obično je spontana i izražena kroz jednostavne izjave poput „sviđa mi se“ ili „ne sviđa mi se“. Ova direktna emocionalna veza sa okruženjem čini ga dinamičnom, energičnom i kreativnom osobom, koja svet posmatra kao prostor za istraživanje, igru i stvaranje.

Kao istinski kreativac, Rebel ne pristupa stvarima na tradicionalan način, već uvek traži način da unese nešto novo i zabavno, čak i u rutinske ili monotone zadatke. Oni često preuzimaju inicijativu i žele da brzo donesu odluke. Kako biste ih motivisali i osnažili, obezbedite im prostor za samostalno donošenje odluka. Ovo može uključivati pružanje fleksibilnosti u načinu na koji ostvaruju ciljeve, kao i podršku u preuzimanju inicijative u projektima. 

Imaginer

Imagineri su prirodno introvertni i reflektivni, što znači da često uživaju u dubokom razmišljanju i analizi pre nego što donesu odluke ili izraze svoje mišljenje. Kada komunicirate s njima, važno je omogućiti im prostor da obrade informacije i razmotre sve aspekte situacije pre nego što odgovore. 

Kada razgovarate sa njima, strpljenje je ključno. Oni ne vole nagle pritiske ili rokove koji mogu stvoriti stres i otežati im donošenje odluka. U poslovnim situacijama, važno je izbegavati hitne zahteve i pružiti im dovoljno vremena za analizu informacija.

Oni često preferiraju pisanu komunikaciju jer im to omogućava da razmisle pre nego što podele svoje misli. Pružanje informacija putem e-pošte ili drugih pisanih formata može im pomoći da se osećaju sigurnije i pripremljenije kada dođe vreme za diskusiju. U poslovnim situacijama, razmislite o tome da postavite ključne tačke ili pitanja u pisanom obliku pre sastanka. 

Promoter

Promoteri su usmereni ka postizanju ciljeva i često su inovativni i samouvereni. Pozitivan i motivišući ton je ključan kada komunicirate sa Promoterima, jer oni cene energiju i entuzijazam. Ovakva vrsta povratne informacije podstiče ih da preuzmu rizik i istraže nove puteve. Međutim, i dalje budite jasni u vezi s očekivanjima.

U profesionalnim okruženjima, važno je stvoriti prostor za kreativno razmišljanje i timsko donošenje odluka. Promoteri će ceniti kada im omogućite da iznose svoje ideje i razmatraju različite pristupe. Organizujte brainstorminge ili radne sesije gde svi članovi tima mogu slobodno deliti svoje misli.

Različiti tipovi ličnosti zahtevaju različite pristupe u komunikaciji, a PCM model nam omogućava da bolje razumemo ove razlike i prilagodimo svoj stil komunikacije. Prilagođavanje stila komunikacije ne samo da olakšava interakciju, već i doprinosi stvaranju dubljih, uspešnijih odnosa. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

Alisa

Postoji ili evolucija ili devolucija. Stagnacija je devolucija.

Vaš komentar

Klikni ovde da bi postavio komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporuka

Ovo vredi znati o ishrani

Nastavimo zajedno samoobrazovanje!

Unesite email adresu za korisne porcije aktuelnog znanja!

Aktivni smo i na Fejsbuku!