Saveti

Kako najbrže naučiti sviranje na klavijaturi?

Klavijatura je jedan od retkih instrumenata koji su uspeli da prežive tehnološku revoluciju koja je zahvatila sve segmente našeg života, a naročito muziku. Na klavijaturi je moguće svirati gotovo sve ostale instrumente, pa nam je često dovoljna za komponovanje čitave pesme.

Verovatno ste se kao mali igrali na malom dečijem sintisajzeru sa svega dvadesetak dirki, što je tada delovalo prilično moćno. Danas imate daleko veći izbor klavijatura po pristupačnim cenama, a mogućnosti za učenje i komponovanje su barem udesetostručene.

Postoje različiti tipovi i veličine klavijature i shodno tome imaju različite mogućnosti. U tekstu koji je pred Vama u krupnim koracima izložićemo vam kako da najbrže naučite da svirate klavijaturu – nastavite sa čitanjem.

Prvo treba da nabavimo klavijaturu 

Ukoliko imate neku amatersku klavijaturu, to je odlično za početak. Ne morate kupovati drugu dok vam ta zaista ne postane premala i nedovoljna, ali za svaki početak je dovoljna bilo koja, samo da je malo ozbiljnija od one dečije.

Ako nemate klavijaturu bilo bi dobro da nabavite jednu. Takođe, dok ste početnik neće vam trebati profesionalna, ultra skupa klavijatura, već neka prosečna. U zavisnosti od vaših ciljeva i budžeta pronađite klavijaturu koja vam odgovara.

Na sajtu idealno.ba možete naći najraznovrsnije tipove klavijatura i među njima odabrati jednu po vašoj meri.

Upoznajte se sa notama na klavijaturi

Kada prvi put pogledate u klavijaturu delovaće vam kao da ima mnogo nota koje treba naučiti, međutim uopšte nije tako. Zapravo postoji samo 12 nota koje se stalno ponavljaju. 

Grupu od 12 nota čine 7 belih i 5 crnih dirki, a grupa, odnosno oktava, se ponavlja po nekoliko puta. Bele dirke, odnosno note su imenovane slovima abecede od slova A do slova G. Ipak, oktava počinje od C note, koja se uvek nalazi uz par crnih dirki sa njihove leve strane, kao na slici.

Najvažnije je znati gde se nalaze sve C note, jer je to neophodno za sviranje bilo koje pesme. Za početak nađite C notu koja se nalazi u oktavi na sredini klavijature. 

Ne morate se previše udubljivati u teoriju, ali će vam ona dosta značiti kada budete počeli sa vežbanjem, tako da se potrudite da uporedo sa praktičnim vežbanjem, unapređujete i teorijsko znanje, što će vam doneti najbolje rezultate u učenju. Teorije ima jako mnogo, zato nemojte pokušavati da iz prve naučite sve što treba, jer će vam to verovatno ubiti želju za sviranjem.

Učenje pisanja i čitanja nota je sledeći nivo, ali je za početak bitno da razumete osnove.

Poza u kojoj sedite dok svirate

Verovali ili ne i ovo je jedna od stavki koje je potrebno naučiti kako bi sviranje klavijature bilo što ugodnije i kako ne biste imali smetnji tokom dugog sviranja. Ukoliko imate stolicu za klavir ili klavijaturu, to je idealno, ali ako nemate, poslužiće i neka kućna stolica. 

Pravilno sedenje podrazumeva da je stolica postavljena na sredinu, a da vam noge podilaze ispod klavijature samo malim delom kolena. Donji deo leđa treba da je prav, a ramena i ruke opuštene, pri čemu su i šake relaksirane.

Kako da počnete da svirate na klavijaturi?

Do sada smo spominjali dosta teorijskog dela, ali nismo još ništa počeli da sviramo. Prve praktične vežbe nisu mnogo komplikovane, ali su svakako zabavnije od teorije.

Dakle, pronađete C notu na klavijaturi. Sa njene desne strane je nota D, pa nota E. Postavite prste desne ruke tako da palac bude na C noti, a kažiprst i srednji prst na preostale dve. Malo ih isprobate, iskombinujete, pa pređete na druge oktave.

Isto to možete da uradite i sa levom rukom.

Počnite sa vežbanjem akorda

Akordi su osnovni elementi pesama i mali broj pesama se danas svira bez njih. Za početak uzmite C akord, koji ćete dobiti pritiskom na dirke C, E i G istovremeno, koristeći palac, srednji i mali prst. 

Kasnije, usložavanjem akorda i njihovom kombinacijom uspećete da odsvirate svoju prvu pesmu. 

Putem računara ili mobilnog telefona, na Internetu možete naći mnoštvo tutorijala za sviranje na klavijaturi, a mi vam savetujemo da potražite one besplatne, jer se zaista može mnogo naučiti

Ako niste dovoljno disciplinovani, možete potražiti i plaćene kurseve, pa čak i privatnog profesora, ali je uvek najbolje samo svojom željom podsticati napredak. 

Nadamo se da vam je ovaj tekst bio koristan i da je uspeo da vas uvede u svet sviranja klavijature.

Alisa

Postoji ili evolucija ili devolucija. Stagnacija je devolucija.

Vaš komentar

Klikni ovde da bi postavio komentar

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Preporuka

Ovo vredi znati o ishrani

Naša podrška

Nastavimo zajedno samoobrazovanje!

Unesite email adresu za korisne porcije aktuelnog znanja!

Aktivni smo i na Fejsbuku!